Tetovált orchidea? Hogy mi?

Egy kis háttér történettel szeretném kezdeni a leírásomat, arról, hogy hogy is találkoztam én ezzel a dologgal, növénnyel, kifejezéssel.
A szokásos, heti növényápolási munkámat végeztem az egyik irodában, ahova járok. Itt több kisebb irodára, szobára felbontva vannak elhelyezve az emberek. Az egyik ilyenben, aminek tulajdonosa nagyon szereti a növényeket, ezen belül is hatalmas orchidea fan (ennek megfelelően, tele van az irodája orchideával) felfedeztem egy új, nagyon különleges, általam még soha ehhez nem fogható szerzeményt. Le is fotóztam azonnal, hogy majd mutogathassam az embereknek, hogy „nézzétek, nézzétek, milyen különleges orchideát láttam”.  Következő héten mikor megint mentem, bent tartózkodott a helyiségben a tulajdonosa. Szoktunk néha cseverészni, ennek rendje szerint, most is így volt. Szinte rögtön az orchideákra terelődött a szó, úgyhogy meg is említettem neki, hogy láttam az új növénykét és kifejeztem ámulatom, csodálatom. Akkor hangzott el a címben jelölt kifejezés, miszerint ez egy tetovált orchidea. Meglepetten, ugyanakkor hatalmas érdeklődéssel álltam a dolog előtt. Túl sok információt sajnos nem tudott róla adni. Random vette egy virágboltban, mert neki is rögtön megakadt rajta a szeme, ott mondták neki, hogy ennek ez a neve. Szóval beleástam magam a dologba, mert millió kérdés merült fel bennem már csak a kifejezés miatt is.
Miért tetovált? Frankón tetoválják? Vagy ez csak a fantázia neve? Ha csak az, akkor viszont hogy nemesítik, hogy ilyen lesz?
Nem volt könnyű dolgom, mert ha az ember erre a kifejezésre keres rá a neten, 99%-ban orchidea tetoválásokról jön csak találat. Viszont nem adtam fel, révbe értem, és ezen információkat most meg is osztom veletek.

Szóval kezdjük az elején. Nem, nem tetoválva van. Ez valószínűleg valami magyar vagy csak az adott bolt fantázia név kreálmánya. Nagy eséllyel ezért is volt olyan nehéz rátalálnom az elején mikor így kerestem.

Na de akkor miről is van itt szó?

Hölgyeim és Uraim, ez az egyik nagy, holland orchidea termesztő, díjnyertes, különleges megjelenésű Phalaenopsis-orchidea hibridje, mely hivatalosan Singolo Arto néven fut.

Ez egy egyágas, egyvirágú Phalaenopsishibrid, melyet kifejezetten a karcsú, elegáns forma és a lenyűgöző virágmintázat miatt nemesítettek. Virágai nagyok (kb. 13–15 cm átmérő), vastag, erős szárakon nyílnak. Rendkívül kompakt: teljes magasság jellemzően 15–30 cm.

Gondozása, igényei a többi orchideáéhoz hasonló, nem igényel semmi plusz gondoskodást.

És hogy miért díjnyertes?

Egyedi, márványos virágmintával rendelkezik, minden darab más, így szinte művészet tárgyát képezi.

Szuper, szuper, eddig tiszta sor. Akkor most jöjjön a vérbeli kertészek számára legigazgatóbb kérdésre a válasz, hogy hogyan? Hogy és mit csináltak, hogy ilyen megjelenésű orchideát teremtettek?

A nemesítési munkák első lépése a megfelelő szülőpárok kiválasztása, ez esetben a  Phalaenopsis hibridek közül. Cél a nagy virág, kompakt növekedés, és lehetőség szerint festésre alkalmas felület.
Ezután egy szimpla hibridizáció (keresztezés) történik. A hím orchidea pollenjét (pollen kupoláját) kézzel visszük át a nőstény virág bibéjére – ez biztosítja a kívánt genetikai kombinációt. Ezután kb. 6 hónap alatt bibe kifejlődik csöves magburkon (pod), mely számos magot tartalmaz – ezekből vetéssel sok palánta nő ki, mind különböző mintázattal.
Ezt követ a palántaszelekció és klónozás. Amikor a kikelt palánták közül kiválasztják az elvárt tulajdonságokat (virágméret, forma, mintázat, robusztus növekedés). Az egyedeket szövettenyészetben klónozzák, hogy genetikai másolatokat hozzanak létre – a festett virág mintázata és a virágszerkezet így homogén lesz.
Majd körülbelül 2 évig laborban és üvegházakban nevelgetik őket.
És végül jön a dekoratív befejezés. A Singolo – virágzáskor levágják a virágszárat úgy, hogy csak egyetlen virág maradjon. Illetve az Arto – a virágszirmokat kézzel festve mintázzák.

Mit szól hozzá az internet népe? 

A legtöbb ember, akárcsak az én első reakcióm, ámulattal, csodálattal, meglepődöttséggel áll a dolog előtt. Összeségében pozitívan nyilatkozik meg a virággal kapcsolatban.
Azonban vannak kritikus hangok, melyek szintén jogosak és helytállóak lehetnek. Egyes orchideás fórumokon felvetik, hogy a hormon- és festési eljárások torzíthatják a növényt, akár visszafordíthatatlan növekedési deformációkat is okozhatnak. A természetes, hagyományos nemesítés rajongói kritizálják a „művi” beavatkozást, mivel az egy igazán egészséges, hosszú életű növényhez képest „átalakított attrakciónak” tűnhet. 

 

Még pár nem elhanyagolható tényező, mielőtt rohannál venni egy ilyet:

Van itt egy csavar, mire mindenképpen szeretném felhívni a figyelmet. A boltban úgy kapható ez az orchidea, hogy a növényen van egyetlen egy, hatalmas, márványos virág, ami idővel elvirágzik. Viszont ne feledjük, hogy ez továbbra is egy élő növény, ami idővel újra virágzik is. Na és ekkor jön a döbbenet, ha nincs rá felkészülve az ember. Ugyanis a másodvirágzás alkalmával elveszti a növény mind Singolo, mind Arto tulajdonságát. Újravirágzáskor a növény több virágot is hozhat, nem csak egyet, mint az eredeti „Singolo” megjelenésnél. Jellemzően egy klasszikus Phalaenopsis virágszár fejlődik ki, amin 3–8 virág is megjelenhet, a gondozástól és a fényviszonyoktól függően. Az eredeti virág festett vagy mintázott megjelenése általában nem tér vissza, hisz nincsenek külsőleg befestve. A második virágzás színe többnyire egyszínű vagy enyhén mintázott, a növény genetikájától függően. Az új virágok kissé kisebbek lehetnek vagy klasszikusabb Phalaenopsis-formájúak. A növény ebben a szakaszban már természetesen fejlődik, nem manipulált, így a virágok is „szabadabb” megjelenésűek.

Összegezve, a Singolo Arto egy érdekes szösszenet az orchideák világában. Mely nemesítésének alapja a hagyományos hibridizáció, amit modern klónozással, hormonkezeléssel és virágszár manipulációval tesznek különlegessé. Ez a kombináció eredményezi az egyetlen, nagy, festett virágot, mely a művészi orchidea élményét hozza el a vásárlóknak – bár nem mentes a vitáktól a természetes orchideás közösségen belül. Hogy megéri-e egy ilyet beszerezni, azért, hogy pár hétig gyönyörködhessünk benne? Ezt mindenki döntse el maga.